ABI-61-01800 (abi-61-01800--mas.jpg)
P/N: ABI-61-01800
BRAKE CYLINDER
Jump to product details
Please verify that this product is eligible for your aircraft before adding it to your cart.
Click here to view product eligibility
Share this product:
Approval FAA PMA Sub-Component
Condition New
Manufacturer Alaska Gear Company
Dimensions N/A
Weight 1 lbs
Unit of Measure Each
Stock Status Expected ship date is 05-15-2026. Notify me when it's back in stock
Supersedures
Related Documents
Eligible Aircraft
Make Model Start S/N End S/N Eligibility Chart
Cessna 180 30000 32661 7842
Cessna 180A 32662 50355 7842
Cessna 180B 50356 50661 7842
Cessna 180C 50662 50911 7842
Cessna 180D 18050912 18051063 7842
Cessna 180E 18051064 18051183 7842
Cessna 180F 18051184 18051312 7842
Cessna 180G 18051313 18051445 7842
Cessna 180H 18051446 18052284 7842
Cessna 180J 18052285 18052384 7842
Cessna 180J 18052385 18052770 7842
Cessna 180K 18052771 18053203 7842
Cessna 185 185-0001 185-0237 7842
Cessna 185A 185-0238 185-0512 7842